aktualności

Uszczelki ePTFE – co warto o nich wiedzieć?

Nie trzeba być ekspertem, by szybko zorientować się, że rynek zapewnia szeroki wybór uszczelek. Wśród nich znaleźć można również uszczelki z eptfe. Czym one są? Co skrywa się pod ich nazwą? Gdzie sprawdzą się tego typu rozwiązania? Sprawdzamy!

Czym są uszczelki ePTFE?

Pod skrótem ePTFE lub e-PTFE znajduje się ekspandowane PTFE, materiał poddawany procesowi ekspandowania, czyli nadawania większej objętności po to, by uzyskać struktury komórkowe i wpłynąć na jego właściwości fizyczne. Mówiąc zatem o uszczelkach ePTFE mamy do czynienia z uszczelkami z ekspandowanego PTFE, materiału, który charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami. Jakimi dokładnie? Przede wszystkim uszczelki ePTFE cechuje bardzo dobra szczelność, trwałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne, w tym również na wysokie temperatury.

Rodzaje uszczelek z ePTFE

Aktualnie producenci zapewniają dostęp do uszczelek z ePTFE w dwóch wariantach – w formie płyty oraz w formie taśmy uszczelniającej.  Najczęściej stosowane są płyty ekspandowane wielokierunkowe z ePTFE. Co ciekawe, to właśnie z nich można wycinać różne uszczelni płaskie, które można dostosować do poszczególnych miejsc montażu. Taśmy e-PTFE są dostępne w różnych szerokościach, dzięki czemu każdy może dostosować je do miejsca montażu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że taśmy ekspandowane dostępne są również w formie samoprzylepnej, co sprawia, że jej montaż przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Uszczelki ePTFE i ich zastosowanie

Zarówno płyty, jak i taśmy ekspandowane są produktami o bardzo dobrych właściwościach, więc znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie dokładnie są wykorzystywane? Taśmy ePTFE stosowane są na uszczelki kołnierzowe na różnego rodzaju materiały, w tym m.in. na stal, aluminium, czy miedź. Na tym jednak nie koniec, ponieważ taśma ePTFE sprawdza się bardzo dobrze na szkle, ceramice, kompozytach, czy też na tworzywach sztucznych. Wszystko to zasługa tego, że taśma ePTFE wykazuje niski wstępny nacisk, ma dobrą elastyczność oraz dopasowuje się do różnych kształtów. To właśnie z taśmy ePTFE można wykonywać uszczelki płaskie, które mogą być montowane na bardzo nierównych lub uszkodzonych nawierzchniach. Jakby tego było, to świetnie sprawdzają się jako uszczelki wysokotemperaturowe, czyli uszczelki przeznaczone do pracy w bardzo wysokich temperaturach.

Gdzie w takim razie można je z powodzeniem wykorzystać? Na pewno w zaworach instalacji powietrza, instalacjach wodnych, aparaturach chemicznych, pompach, pokrywach, czy ciągach wentylacyjnych. Tego typu uszczelki sprawdzą się również we włazach, w wymiennikach ciepła, jak i w armaturze.

Gdzie kupić uszczelki ePTFE?

Uszczelki  ePTFE cieszą się coraz większą popularnością, dlatego ich dostępność stała się o wiele łatwiejsza. Oznacza to, że kupić uszczelki z ekspandowanego PTFE można w wielu sklepach stacjonarnych. Na tym jednak nie koniec, zwolennicy wygodnych zakupów do swoich usług mają również sklepy online i tutaj również można liczyć na dostęp do uszczelek z ePTFE.