aktualności

Staliwo i jego zastosowanie

Odlewy staliwne mogą być wykorzystywane w produkcji bezpośrednio po zakrzepnięciu. Nie muszą być poddawane obróbce cieplnej, ale także mogą zostać obrobione cieplnie, a także cieplno-chemicznie. Staliwo wykazuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Minusem jednak jest, że cechuje je wysoka temperatura topnienia oraz bardzo duży skurcz odlewniczy, który dochodzi nawet do 2%.

Właściwości staliw

Staliwo jest stopem żelaza z węglem w najprostszej formie, czyli niepoddanej obróbce plastycznej. Staliwo, a co za tym idzie również odlewy staliwne cieszą się wzrastającą popularnością ze względu na unikalne atrybuty. Materiał ten wyróżnia wysoka plastyczność, która pozwala na dowolne kształtowanie. Jest to elastyczny i wytrzymały materiał, który sprawdza się w trudnych warunkach. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany w przemyśle, produkcji oraz mechanice. Staliwo jest dobrze spawalne (poniżej 0,25%C), a także odznacza się dobrą skrawalnością i podatnością na obróbkę cieplno-chemiczną. Z kolei staliwa stopowe cechują się odpornością na korozję i dużą twardością. Produkty ze staliwa są tańsze w wykonaniu przy produkcji seryjnej, co wpływa na dużą powtarzalność wyrobów. Dodatkowo, są żaroodporne i żarowytrzymałe.

Rodzaje staliw

·         Staliwo niestopowe zwykłej jakości;

·         Staliwo niestopowe wyższej jakości;

·         Staliwo niskostopowe;

·         Staliwo średniostopowe;

·         Staliwo wysokostopowe;

Staliwo stopowe

Staliwa tego rodzaju zawierają nie więcej niż 0,25%C i oznaczane są dwiema liczbami trzycyfrowymi. Pierwsza litera oznacza minimalną granicę plastyczności (wMPa), a druga minimalną wytrzymałość na rozciąganie (wMPa).

Staliwa stopowe zawierają dodatki stopowe o stężeniu przekraczającym wartości graniczne takie same jak dla stali stopowych. Jeżeli łączne stężenie pierwiastków stopowych nie przekracza 2,5%, staliwo uznawane jest za niskostopowe, gdy jest zawarte w przedziale 2,5-5% – średniostopowe, a przy stężeniu większym niż 5% – wysokostopowe.

Zastosowanie staliw

Odlewy staliwne znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, głównie związanych z przemysłem i produkcją. Szczególny wzrost zauważa się w wykorzystywaniu staliwa przy produkcji samochodów, gdy chodzi o ich budowę. Wpływa na to w pierwszej kolejności wzrost produkcji samochodów, więc poszukuje się lepszych i łatwiejszych rozwiązań pod wieloma względami, a po drugie zastępowanie odkuwek oraz stalowych elementów spawanych odlewami ze staliwa. Jest to tańsza opcja, więc odlewnie staliwa chętnie współpracują z potentatami branży motoryzacyjnej na skalę masową.

Najczęściej ze staliwa produkuje się elementy samochodowe, jak korpusy, obudowy tylnych mostów dla aut ciężarowych, pokrywy, zęby koparek, koła zębate, obudowy. Często produkowane są również z tego materiału kowadła, matryce kuźnicze, wirniki pomp oraz elementy ciśnieniowe.