Ogólna,  zdrowie

Leczenie boreliozy u dzieci

Jedną z bardziej znanych chorób zakaźnych jest borelioza. W swoim przebiegu atakuje ona wiele narządów wewnętrznych, pozostawiając po sobie wiele groźnych powikłań. Chorobę tę powodują bakterie z rodziny Borelli. Jedynym sposobem, w jaki można się zarazić jest ugryzienie przez kleszcza.  Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie kleszcze są zarażone.  

Dzieci w grupie największego ryzyka 

Najbardziej narażone na zarażenie tymi bakteriami są dzieci. Ich energiczność i frywolny sposób życia powoduje, że nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo w takim samym stopniu jak dorośli. Turlanie po trawnikach, czy swobodne rajdy leśnych ścieżkach należą do najbardziej lubianych przez dzieci zabaw. To do rodziców należy odpowiedzialność za zdrowie ich dziecka, a badania na boreliozę śląsk informują, że odpowiednia edukacja czy wprowadzenie właściwych nawyków w tym zakresie powinno stanowić podstawę właściwego potraktowania tematu. Dzieci powinno się uczyć dokładnego oglądania się przed kąpielą, a także konieczności używania sprayów na komary i kleszcze.  

Jak przebiega Borelioza u dzieci? 

Postęp choroby następuje w odpowiednich periodach czasu. W chwili ukąszenia przez zarażonego kleszcza, do organizmu człowieka trafia ślina kleszcza wraz z wydzielina z jego jelita środkowego. Tym samym do krwioobiegu dostają się bakterie krętki. W początkowej fazie wywołują jedynie rumień, inaczej zwany pełzającym. U dzieci najczęściej pojawia się również na nogach. W następnych etapach bakterie przemieszczają się do serca, siatkówki, wątroby, śledziony czy mózgu. Rozwój choroby następuje w trzech etapach. Są to: wczesny ograniczony, wczesny rozsiany i późny. Pierwsza faza jest bardzo trudna do wykrycia. Jej jedynym objawem jest rumień pełzającym, który również nie dotyka niektórych zarażonych. Według badania na boreliozę Śląsk trwa ona do 30 dni. W przypadku dzieci, jest częstszym objawem, który łatwo zauważyć na nogach. Obok rumienia pojawiają się często objawy przypominające swoim charakterem grypę. Istnieje duża szansa, że odpowiednio szybka reakcja na tym etapie choroby, przyniesie pierwsze efekty już w ciągu 12 tygodni. Niestety nie jest to gwarancją całkowitego wyleczenia. Etap drugi trwa do około 6 miesięcy od zarażenie. To właśnie na tym etapie są diagnozowane dzieci jak i dorośli. Pojawiają się takie objawy jak: nerwobóle, światłowstręt, bóle głowy, rozdrażnienie, senność, osłabienie, męczliwość, bóle stawów i mięśni. 

Neuroborelioza dziecięca 

W przebiegu boreliozy u dzieci charakterystyczne jest częstsze występowanie neuroboreliozy. Choroba zamiast narządów skupia się na atakowani centralnego układu nerwowego. Głównym symptomem jest paraliż nerwów twarzy – jedno lub obustronny. Ostatni etap boreliozy u dzieci następuje w ciągu kilkunastu miesięcy od momentu zakażenia. Zmiany jakie zachodzą w tym czasie w narządach stają się niemożliwe do odwrócenia. Choroba przechodzi w tak zwany stan przewlekły. Najbardziej cierpią na tym stawy. Charakterystycznym symptomem dla tej fazy jest zanikowe zapalenie skóry.