prawo i administracja

Zniesienie współwłasności działki – jak je przeprowadzić?

Gdy działka jest przedmiotem współwłasności, w takiej sytuacji współwłaściciele mogą także znieść współwłasności i podzielić działkę na części. Jak można przeprowadzić taką procedurę?

Działka otrzymana w spadku albo w darowiźnie może sprawiać problemy, gdy jest przedmiotem współwłasności. Współwłaściciele mogą mieć trudności z jej użytkowaniem, mogą pojawiać się spory. Wówczas rozwiązaniem jest zniesienie współwłasności działki – jest to procedura przeprowadzana obecnie bardzo często.

W jaki sposób możliwe jest zniesienie współwłasności nieruchomości takiej jak działka? Tutaj możliwości są dwie, a mianowicie to sądowe zniesienie współwłasności albo też zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza, na przykład w kancelarii notarialnej Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska w Łodzi.

Umowne zniesienie współwłasności działki

Najprostszym sposobem na zniesienie wspolwlasnosci jest skorzystanie z metody umownego zniesienia współwłasności, a mianowicie procedurę przeprowadza wtedy kancelaria notarialna.

Umowne zniesienie współwłasności może być wykonane w sytuacji, gdy współwłaściciele zgadzają się na to, aby wykonać podział nieruchomości na dany sposób. Gdy nie ma pomiędzy nimi sporów notariusz przygotowuje odpowiedni akt notarialny, który poświadcza zniesienie współwłasności i przyznaje własność byłym współwłaścicielom w odpowiednich częściach.

Taka metoda cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, nie tylko wtedy, gdy chodzi o działki, ale także realizuje się tak zniesienie współwłasności mieszkania czy domu jednorodzinnego.

Sądowe zniesienie współwłasności działki

Druga metoda to sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości. Taką metodę na zniesienie współwłasności stosuje się w sytuacji, gdy współwłaściciele nie są całkowicie zgodni co do przeprowadzenia podziału lub też na ich wniosek.

Zatem wtedy, gdy działka stanowi przedmiot sporu i współwłaściciele nie mogą dogadać się ze sobą co do procesu podziału nieruchomości, wtedy nawet najlepszy notariusz w Łodzi nie pomoże. Jedynym rozwiązaniem jest zniesienie współwłasności nieruchomości w sądzie, podczas rozprawy sądowej.

Sąd może znieść współwłasność działki na jeden z trzech sposobów, a mianowicie:

  • przez podział fizyczny działki
  • przez przyznanie działki jednemu ze współwłaścicieli, który następnie spłaca pozostałych współwłaścicieli
  • przez sprzedaż działki i wypłatę zysków współwłaścicielom

Najczęściej stosuje się pierwszą z tych propozycji, niemniej jednak może zdarzyć się, że dla współwłaścicieli korzystniejszym rozwiązaniem będzie przekazanie działki jednemu z nich, na przykład temu, który rzeczywiście z niej korzysta. Trzecia propozycja, czyli sprzedaż działki oraz wypłata zysków jest stosowana najrzadziej, ponieważ jest ona również najmniej opłacalna.

Podsumowując, gdy konieczne jest dokonanie podziału działki, która jest przedmiotem współwłasności, w takim przypadku najwygodniej zrobić to u notariusza. Gdy jednak pojawiają się spory, jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drogi sądowej.

Możliwość komentowania Zniesienie współwłasności działki – jak je przeprowadzić? została wyłączona