zdrowie

Zęby mądrości – duży problem

Zęby mądrości to ósemki, które obecnie nie są nam do niczego potrzebne. Na drodze ewolucji stały się praktycznie nieprzydatne, gdyż zaczęliśmy spożywać posiłki w nieco innej formie. Szczęki ludzkie maleją, dlatego też większość z nas decyduje się na usuwanie ósemek. Zęby mądrości bardzo często sprawiają wiele problemów, krzywią inne zęby, trudno je wyleczyć, są bardziej narażone na rozwój próchnicy. 

Czemu zęby mądrości należy wyrwać?

Oczywiście to, że ósemki są bezużyteczne nie oznacza, że trzeba koniecznie się ich pozbywać, niemniej jednak jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że wykrzywią inne zęby, będą wywoływać stany zapalne, lepiej się ich pozbyć. O tym decyduje lekarz-dentysta. Usuwanie zębów jest bolesne, dlatego dentyści stosują znieczulenie. Osoby, które panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą mieć jednak problem z tym, żeby zgłosić się na taki zabieg. Niemniej jednak rozwiązaniem może okazać się usuwanie zęba pod narkozą. To dość popularna opcja, z której bardzo często korzystają osoby, które o dentysty chodzą niechętnie i boją się takich wizyt, nawet w dorosłym życiu. Obecnie usuwane zębów pod narkozą posiada w swoich usługach większość nowoczesnych klinik dentystycznych. 

Nie należy decydować się na taki zabieg bez wcześniejszego sprawdzenia kompetencji dentysty oraz lekarza-anestezjologa. Narkoza to poważna sprawa i musi być podawana przed doświadczonego specjalistę.