Ogólna

Specyfika śrutowni wirnikowej

Prawidłowe funkcjonowanie wielu zakładów przemysłowych opiera się na specjalistycznych maszynach. Do takich z pewnością zalicza się maszyna do śrutowaniawirnikowa przelotowa. Nazwa doskonale znana. Specyfika działania również. Warto jednak pozwać to urządzenie do śrutowania nieco lepiej. Dokładna analiza budowy, funkcji oraz możliwości z pewnością uwypukli zalety, ale także w sposób obiektywny pozwoli ocenić i docenić wydajność tego typu maszyn. Zaiste ich rola jest w wielu przypadkach nie do przecenienia.

Żelazny” szkielet

Omawiając budowę oczyszczarkiwarto skupić się przede wszystkim na jej głównych elementach. A do takich zalicza się rzecz jasna turbina. Może ona występować w wielu wariantach osiągając moc w zakresie 7,5-11 kW. Co ciekawe pojedyncza śrutownia może być wyposażona nawet w kilka turbin. Ten element podlega oczywiście pełnej konfiguracji. Tajemnica niezwykłej wydajności turbiny leży w specjalnie zaprojektowanym kołnierzu silnika elektrycznego. Znacznie zmniejsza on obciążenie zespołu rzutowego. To z kolei pozytywnie wpływa na koszty związane z eksploatacją oraz konserwacją maszyny do śrutowania.

Kolejną istotną częścią składową oczyszczarek wirnikowych jest komora śrutownicza. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że jest ona wykonana z trwałego i odpornego na ścieranie stopu. Dodatkowo może być także pokryta warstwą manganu, który jeszcze bardziej wzmacnia jej właściwości. Stałym elementem komory są także gumowe kurtyny. Są one elementem bezpieczeństwa. Zapobiegają bowiem wydostawaniu się śrutu.

W następnym kroku warto wspomnieć o kołach rzutowych. Są one ułożone równomiernie w obrębie komory śrutowniczej. Zapewnia to optymalną pracę oczyszczarki. Co ciekawe liczba kół może być zmienna i wahać się od 4 do 8. Jest to kolejny element o zmiennej specyfikacji, który pozwala na indywidualną konfiguracje śrutownicy.

Dowolna konfiguracja

Może nie całkiem dowolna, ale faktycznie zakres konfiguracji urządzeń do śrutowaniajest dosyć duży. Pisaliśmy już o różnej mocy turbiny oraz różnej liczbie turbin w obrębie jednej maszyny. Elementem, który podlega konfiguracji jest również liczba kół rzutowych.

Śrutownie wirnikowe przelotowe są także wyposażone w specjalny rolotok. I w tym elemencie panuje duże zróżnicowanie – w kontekście maksymalnego obciążenia. W zależności od potrzeb może się ono wahać między 450 a 3000 kg. Bardzo duża rozpiętość. Niemniej jednak wynika to z różnej specyfiki zakładów przemysłowych, które użytkują śrutownice wirnikowe.

Jak to działa?

Na zakończenie warto także poświęcić kilka zdań samej specyfice działania urządzenia do śrutowania. Otóż oczyszczane elementy wprowadzane są do komory śrutowniczej za pomocą wspomnianego wcześniej rolotoku. Tam odbywa się cały proces oczyszczania. Warto zaznaczyć, że sterowany jest on za pomocą specjalnego panelu dotykowego. Operator śrutownimoże regulować każdym elementem pracy maszyny. A więc w tym przypadku mówimy o regulacji mocy turbin, prędkości podajnika, odmuchu etc. Co więcej w jej obrębie zamontowano szereg czujników, które trzymają pieczę nad bezpieczeństwem pracy maszyny do śrutowania. Czujniki te w dużym stopniu ułatwiają także diagnostykę samego urządzenia. Co znacznie obniża koszty jego serwisu i ewentualnej naprawy.

Temat obejmujący maszyny do śrutowaniajest bardzo szeroki. Przecież Oczyszczarki wirnikowe przelotowe to zaledwie jeden z rodzajów. Niemniej jednak odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach produkcyjnych. Dlatego warto znać budowę oraz zasadę jego działania. Może się bowiem przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Możliwość komentowania Specyfika śrutowni wirnikowej została wyłączona