aktualności,  Ogólna

Pieczątki współczesne

Tradycja pieczątek jest prawie tak stara jak świat. Współczasna pieczątka totalnie różni się od tej, jakiej używano dawniej. Jednak funkcja pieczątki, która została ustanowiona już bardzo dawno, pozostałą niezmieniona do dziśCo ciekawe, w niektórych krajach pieczątki dalej odgrywają szczególną rolę.

         W XIX wieku były pieczątki kauczukowe i gumowe. Jednak w 1948 roku powstała pieczątka kieszonkowa Vienna, a następnie pierwsza pieczątka samotuszująca z wkładem wymiennym. To właśnie one były przełomowe i to one zapoczątkowały lata „pieczątek współczesnych”. Ale dlaczego one są tak nowoczesne?

         W XXI wieku korzystamy z takich możliwości, o jakich dawniej nikt by sobie nawet nie wyobraził. Pieczątki wykonywane są metodą polimerową, grawerowane laserowo w gumie, mamy pieczątki flash, pieczątki metalowe, frezowane oraz suche pieczątki. Klient może wybierać między pieczątkami prostokątnymi, okrągłymi, kwadratowymi, owalnymi. Możemy kupić stemple z poduszką nasączoną tuszem, pieczątki automatyczne czy tzw. suche stemple, które możemy wybijać na różnych powierzchniach. Ich dostępność i przystępna cena sprawia, że są dziś narzędziem bardzo popularnym i często wykorzystywanym zarówno jako potwierdzenie ważności faktur, przelewów i innego typu dokumentów, jak również jako ciekawy element zdobniczy, znajdując swoje miejsce w zbiorach kolekcjonerskich. Tak wielkiego wyboru nigdy wcześniej nie było. 

         Kiedyś jedną pieczątkę wykonywało się bardzo długo. Od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Na czas wykonania jednak wpływ miały różne rzeczy. Czy pieczątka była ozdabiana, jak była ozdabiana, do czego miała być ostatecznie używana, z czego miała być wykonana itp. Dlatego nie da się z precyzją określić w jakim czasie produkowało się jedną pieczątkę. Mam na myśli dawne czasy, bo dzisiaj – kiedy wszystko robi się automatycznie, czas wyprodukowania jednej pieczątki skraca się do kilku minut. Jak widać, czas wykonania jednej pieczątki, porównując dawne czasy do współczesnych był niewyobrażalny. Jednakże kiedyś, pieczątki robiło się z pasją – dziś robi się je automatycznie.

         Kiedyś używało się pieczęci, dzisiaj ich funkcję przejęły Stemple. Czym się różnią od pieczątki? Stempel to urządzenie, któresłuży do odciskania określonego wzoru na papierze. Ta czynność jest bardzo podobna do odciskania tekstu wypukłego na papierze, lecz w wypadku stempli czynność tę wykonuje się ręcznie. Stemple głównie używa się na poczcie, ale również tam, gdzie służą do oznaczania przesyłek czy dokumentów stosownym symbolem lub datą. Stemplami z metalu także wykonuje się odciski pieczęci lakowej.

         Wcześniej wspominałem już czym jest pieczęć. Skupię się więc teraz na tym, aby wymienić osoby, które kiedyś korzystały właśnie z takich pieczęci.

Są to;

·         pieczęć papieska (bulla),

·         pieczęć monarsza (cesarska, królewska, książęca):

·         majestatyczna (głównie cesarska i królewska),

·         portretowa,

·         piesza,

·         konna,

·         herbowa (jako contrasigillum lub na rewersie pieczęci monetowej),

·         wotywna,

·         pieczęć dostojnika kościelnego:

·         tronowa,

·         stojąca,

·         herbowa,

·         pieczęć rycerska.