informacje regionalne

Osiedle Nikiszowiec (Katowice)

Osiedla robotnicze są pięknymi zabytkami, którymi zachwyca dziś Górny Śląsk. Zachowało się ich sporo w miastach aglomeracji katowickiej, a podziwiać je można między innymi w Zabrzu oraz w Rudzie Śląskiej. Najpiękniejszym ze wszystkich jest jednak katowicki Nikiszowiec, który zyskał sławę nie tylko w Polsce. Chętnie odwiedzają go również turyści zagraniczni, a miejsc godnych uwagi na terenie osiedla jest wiele.
Nikiszowiec. Wyjątkowe osiedle robotnicze. Zbudowane w latach 1908-1918 dla pracowników pobliskiej kopalni osiedle Nikiszowiec jest dziś prawdziwą perełką na Górnym Śląsku. Jego nazwa pochodzi od szybu „niskich”, który obecnie nosi nazwę Poniatowski. Zaprojektowane przez znanych architektów, jakimi byli bracia Emil i Georg Zillmannowie, już w swych początkach było najpiękniejszym osiedlem robotniczym Śląska.

Zabudowa tego osiedla z pewnością zasługuje na uwagę. Poszczególne bloki mieszkalne tworzą zamknięte pierścienie, a w każdym z takich pierścieni znajdowało się 165 mieszkań. W sumie lokali mieszkalnych na terenie osiedla było około 1000, a każde mieszkanie posiadało dwa pokoje oraz kuchnię. Wnętrze pierścienia zajmowało tak ważne dla mieszkańców Górnego Śląska podwórko, na którym skupiało się życie mieszkańców danego bloku. Przy podwórkach znajdowały się również pomieszczenia gospodarcze, jak chlewiki czy piece do wypieku chleba.

Centralną część osiedla stanowi plac Wyzwolenia, który nazywany jest często „ryneczkiem”. Przy nim znajduje się gmach poczty oraz kościół św. Anny. Wszystkie bloki i obiekty użytkowe na terenie osiedla zbudowano z czerwonej cegły. Choć osiedlowa zabudowa tworzy spójną całość, w rzeczywistości poszczególne bloki różnią się drobnymi szczegółami, np. wykuszami lub portalami.

Kościół św. Anny- Centralną część osiedla zajmuje rynek, przy którym można ujrzeć neobarokową świątynię utrzymaną w tym samym stylu, co całe osiedle. Wzniesiona na planie krzyża świątynia może się pochwalić ciekawym wnętrzem. We wnętrzu tej świątyni ważną rolę odgrywa ołtarz św. Barbary – patronki górników, darzonej na Górnym Śląsku wyjątkowo silnym szacunkiem. Kopalnia „Wieczorek”- Z osiedlem nierozerwalnie związana jest pobliska KWK „Wieczorek”, która jeszcze w początkach XX wieku nosiła nazwę „Giesche”. To dla zatrudnionych w niej górników zbudowano dwa osiedla: Giszowiec oraz Nikiszowiec. Jednym z najbardziej znanych pracowników tej kopalni był Józef Wieczorek, znany na Śląsku działacz komunistyczny, który zginął w 1944 roku w obozie w Auschwitz. Do historii przeszedł on jako organizator strajków robotniczych oraz jeden z ważniejszych działaczy w czasie III powstania śląskiego.

Możliwość komentowania Osiedle Nikiszowiec (Katowice) została wyłączona